fbpx

Kategoria: Kursy

A jak Autentyczne

Zapraszamy Was do lektury Alfabetu Językowego. Dzisiejszy wpis rozpoczyna serię zatytułowaną Językowy Alfabet Sukcesu. Cyklicznie na naszym blogu oraz fanpage’u (link do FB) pojawiać się będzie nowy wpis dotyczący kolejnych liter tego alfabetu. A jak wiemy, aby posługiwać się sprawnie i płynnie językiem obcym musimy najpierw poznać cały jego alfabet 😉

Każda litera alfabetu będzie przedstawiać kolejne zagadnienia bądź elementy istotne w procesie uczenia się języka obcego, zarówno w pojedynkę jak i w grupie z lektorem.

W dzisiejszym odcinku omówimy zagadnienie materiałów AUTENTYCZNYCH. Najpierw krótkie przypomnienie: czym są materiały autentyczne? Poza wieloma różnorodnymi pomocami naukowymi i podręcznikami mamy też dostęp do szerokiej gamy materiałów oryginalnych. Takich, które nie powstały wcale z myślą o rzeszy uczących się języka obcego, a po prostu na potrzeby życia codziennego widzów i czytelników. Przykładem takich materiałów mogą być artykuły z prasy zagranicznej, branżowej i ogólnej, nagrania video na You Tube, fragmenty filmów i seriali, podcasty, blogi, książki, sesje live na Facebooku oraz programy TV, a wszystko to w języku obcym, którego się akurat uczymy.

Czemu autentyczne? Ponieważ istnieje wtedy większa szansa, że dany materiał nas prawdziwie zainteresuje. Pewnie każdemu z was zdarzyło się nie raz przerabiać czytankę z podręcznika w języku obcym, która absolutnie was nie zainteresowała. Nie zawsze mamy ochotę dowiedzieć się, co jada się na śniadanie w odległym miejscu na drugiej półkuli. O ile na kursach językowych nie zawsze mamy możliwość wyboru materiałów z którymi pracujemy, to ucząc się samemu możemy skorzystać z dobrodziejstw Internetu i świadomie wybrać sobie to, z czego chcielibyśmy się uczyć, o czym przeczytać artykuł lub co obejrzeć w języku obcym.
Polecam szczególnie filmy na You Tube oraz tzw. TEDy, ponieważ ćwicząc słuchanie mamy możliwość wielokrotnego przewijania krótkich filmów.

Do zalet materiałów autentycznych z pewnością należy fakt, że możemy je dobierać zgodnie z naszymi zainteresowaniami i pasjami. Dzięki temu nasza uwaga będzie bardziej skupiona na tym, co czytamy, oglądamy lub czego słuchamy. Kontekst wypowiedzi zawartych w nagraniach video lub live’ach na FB nie jest sztuczny, w przeciwieństwie do znanych nam dobrze dialogów z podręcznika. Jeśli tak jak ja jesteś fanem hiszpańskiego kina, spróbuj obejrzeć film w oryginale. Uważasz że nie dasz rady? Spróbuj tego samego z napisami w języku polskim, jednak staraj się korzystać z nich tylko wtedy, gdy coś nie jest dla Ciebie jasne. Cały film to za wiele? Nie ma problemu: na You Tube znajdziesz wiele materiałów dotyczących powstawania Twojego ulubionego filmu, wypowiedzi aktorów, materiałów zza kulis. Możesz też poszukać zestawienia najlepszych filmów hiszpańskich minionej dekady lub najlepszych filmów z Havierem Bardem  Jak mawiają Amerykanie: sky is the limit, a wybór materiałów autentycznych niemalże nieograniczony. Zatem do dzieła!